Telt házas barlangtúrák a Bükki Nemzeti Parkban. Lemaradt? Pótolja egy kvízzel!

Megosztás

A Barlangok Hónapja programsorozat teljes gőzzel zajlik a Bükkben, ahol a földalatti világ rajongói minden jegyet elkapkodtak a márciusi különleges túrákra.

A Bükki Nemzeti Park idén is folytatja hagyományát, és kedvezményesen kínálja látványos cseppkőbarlangjaiba vezető túráit az aktív kikapcsolódásra vágyóknak.

A Szent István-barlangban szombat reggelenként induló speciális hosszú túrák a népszerűség csúcsán vannak. Nem csoda, hiszen a látogatók olyan ritkán látható területekre is eljuthatnak, mint a Fekete-terem és a Tordai-hasadék, amelyek a hagyományos túrák útvonalán kívül esnek.

“A Fekete-teremben gyakorlatilag a legtisztább levegőt lélegezhetik be a túrázók,” – jegyzi meg a park közleménye, némi tudományos büszkeséggel hozzátéve, hogy ez a levegő “mikrobiológiai szempontból csaknem steril.” Vagyis miközben a város szennyezett levegőjétől fulladozunk, odabent por-, csíra- és allergénmentes környezet vár. Talán érdemes lenne beköltözni.

A különleges, 50 perces túra során a látogatók nemcsak a barlang kialakulásával és formakincsével ismerkedhetnek meg, de rendhagyó módon az ott telelő denevérekről is számos érdekességet hallhatnak. A bőregerek védelmére külön figyelmet fordítanak, és a szerencsések akár függeszkedő példányokat is láthatnak.

Miközben a barlangkedvelők a föld alatt kalandoznak, érdemes tudni, hogy országosan is komoly figyelem irányul a hazai barlangokra. Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára nemrég jelentette be, hogy az elmúlt évtizedben mintegy másfél milliárd forintot költött a kormány a magyarországi barlangok megőrzésére – bár ez az összeg eltörpül a három új látogatóközpontra fordított négymilliárd mellett.

Magyarországon egyébként közel 4200 barlang található, összesen mintegy 300 kilométernyi járattal. A Bükk különösen gazdag föld alatti látnivalókban – több olyan barlang is van, amelyek külön barlangi képzettség nélkül is biztonságosan látogathatók, például a Szeleta-barlang, a Kecske-lyuk vagy a Balla-barlang.

Török István, a Borsod-Abaúj-Zemplén Természetjáró Szövetség elnöke szerint “Miskolc környékén több szép barlang található, amelyeket az átlagos képességű kirándulók is biztonsággal meg tudnak nézni.” Bár a természet valóban nem egy “jól megvilágított bevásárlóközpont” – teszi hozzá gyakorlatiasan.

Akik lemaradtak a márciusi szervezett barlangtúrákról (már minden jegy elkelt a Szent István-barlangba), azok otthonról is csatlakozhatnak a barlangok ünnepléséhez egy online kvíz segítségével, ahol a különleges cseppkőformációkat kell felismerniük. Mert ugye ki ne találgatná szívesen, hogy a furcsa alakú sziklaképződmények vajon sárkányok, boszorkányok vagy “dínók szerves hagyatéka” mintájára alakultak-e ki? Tesztelje magát ezzel a játékos online kvízzel!

A Barlangok Hónapja miatt érdemes sietni – ha nem is a barlangtúrákra, hiszen azokra már minden jegy elkelt, de legalább a szabadtéri kirándulásokra, amíg az időjárás kedvez. A nehezebb terepen fekvő barlangok látogatását szakértők szerint érdemes áprilisra vagy májusra időzíteni, amikor már “az olvadás miatti sár is megszilárdult.” Addig is marad a fantáziautazás a cseppkövek birodalmába.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek