Magyar-szlovák összefogással kel új életre a miskolci filmtörténeti örökség, a Pressburger-ház

Pressburger Imre szülőházának látványterve

Megosztás

Megújul Pressburger Imre szülőháza Miskolcon, ami az Oscar-díjas filmes szülővárosa iránti tisztelet jele és egyben egy átgondolt kulturális befektetés is. A határokon átívelő #artcrossing projekt hivatalosan is elindult, amelyben a CineFest Egyesület és az Észak-Magyarországi Informatikai Management Nonprofit Kft. fogott össze magyar oldalról, hogy új életet leheljen a Szentpéteri kapu 3. szám alatt található épületbe.

A kezdeményezéshez vezető partnerként csatlakozott a szlovákiai Kúpele Štós Nonprofit Szervezet is, akik hasonló ambícióval vágtak bele a stószi gyógyfürdő területén lévő egykori fűtőház átalakításába. Mindkét épület művészeti projekteket befogadó térré változik, ami talán több hasznot hajt majd, mint az unióban szokásos, látványos, de funkciótlan megaberuházások.

A projekt célja egyértelmű: a Kassai régió és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye turisztikai vonzerejének növelése olyan kulturális központok létrehozásával, amelyek nem csak kiállításoknak adnak otthont, hanem aktívan hozzájárulnak a határ menti térségek társadalmi és gazdasági fejlődéséhez is. Míg a CineFest Egyesület az infrastrukturális beruházásért felel, addig az Észak-Magyarországi Informatikai Management a szakmai részért – tiszta munkamegosztás, ami ritkaságszámba megy az uniós projekteknél.

A felújított Pressburger-ház nem csak megőrzi a magyar filmtörténet egyik legfontosabb alakjának emlékét, de digitális művészeti inkubációs térként, kiállítások és installációk helyszíneként, művészeti stúdióként is működik majd. Az épület a Miskolci Egyetem és a régió művészeti középiskoláinak oktatási helyszínt kínál, kutathatóvá teszi a CineFest filmarchívumát, és további vetítőtermekkel gazdagítja a CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivált.

A projekt középpontjában a határokon átnyúló közös alkotás, a kulturális párbeszéd és a fiatalok bevonása áll – legalábbis a hivatalos kommunikáció szerint. A kezdeményezés azonban valóban példaértékű lehet, ha a gyakorlatban is úgy működik majd, ahogy a tervezőasztalon kinéz.

Az anyagiak sem elhanyagolhatók: a projektet az Európai Regionális Fejlesztési Alap és a Magyar Állam társfinanszírozza. A CineFest Egyesület 562 520 euró, míg az Észak-Magyarországi Informatikai Management Nonprofit Kft. 54 842 euró támogatásban részesült – jelentős összeg, ami komoly felelősséggel is jár. A helyi közösség joggal várhatja, hogy a felújított épület valóban szolgálja majd a város kulturális életét, és nem csak egy újabb, ritkán használt, drága díszlet lesz a városképben.

Forrás és fotó: Minap.hu

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek