Nem éppen így képzeli el az átlagos közlekedő a körforgalmak használatát: egy miskolci sofőr nemrég úgy döntött, hogy a közúti közlekedést ideiglenesen autós bemutatóvá alakítja.
A kivitelezés talán még tapsolást is érdemelt volna egy zárt pályán, a belvárosi körforgalomban viszont egészen más fogadtatásban részesült – méghozzá a hatóságok részéről.
A Miskolci Rendőrkapitányság nem díjazta a kreatív közlekedési stílust: hat hónapra bevonták az illető jogosítványát, ráadásul még a pénztárcája is könnyebb lett egy kiadós bírság erejéig. Mindez azért, mert a körforgalmat nem a megszokott módon, hanem – mondjuk úgy – “művészi interpretációban” teljesítette, amikor kicsúsztatott hátsó kerekekkel, driftelve száguldott át rajta.
Miért probléma ez egyáltalán?
A közlekedési szabályok nem véletlenül nem tartalmaznak “látványossági” paragrafusokat. A KRESZ 3. § (1) bekezdés c) pontja világosan fogalmaz: a járművezetőknek mindig úgy kell közlekedniük, hogy ne veszélyeztessék mások biztonságát, és ne zavarják indokolatlanul a forgalmat. Ez nem opcionális szabály, hanem a biztonságos közlekedés alapkövetelménye.
Bár a jelenlegi szabályozásban nem szerepel konkrétan a “drift” kifejezés – ami jogásznyelven amúgy is nehezen lenne megfogalmazható –, a készülő új KRESZ már külön kitérhet erre a “közlekedési stílusra”, úgy tudni, a hamarosan bemutatásra kerülő új KRESZ-benkülön fejezetben tiltanák az efféle mutatványokat.
TikTok-videóért jogsi nélkül
Érdekes, hogy míg a szakmai zsargonban még küzdenek a megfelelő kifejezéssel – “talajkapcsolat megszüntetése” vagy “menetbiztonság hátrányos befolyásolása” szerepel a tervezetben –, addig a közösségi médiában virágzik a műfaj. Egyre többen próbálkoznak a látványos manőverekkel, hogy virtuális elismerést szerezzenek a közösségi platformokon.
A miskolci eset jól példázza, hogy a rendőrség nem várja meg az új szabályozást: a hatályos rendelkezések alapján is eljárnak, ha valaki a közutat versenypályának nézi. És bár a büntetés – hat hónap jogosítványelvonás és pénzbírság – soknak tűnhet, érdemes elgondolkodni azon, mi történhetett volna, ha a manőver balul sül el.
Lehet, hogy egy TikTok-videó megéri a néhány like-ot, de hat hónapig buszozni és taxizni? Az már kevésbé tűnik jó üzletnek.
Címlapi fotónk illusztráció, forrása: Unsplash
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!