Miközben válogatott csapataink sorozatban szenvedik el a vereségeket, egy szakember kimondja, amit sokan csak gondolni mernek: a magyar utánpótlás-nevelés körül valami nagyon nincs rendben. Bódog Tamás, a Diósgyőr, Kisvárda és Honvéd korábbi vezetőedzője nem kertelt, amikor az M4 Sportnak adott átfogó interjújában a magyar labdarúgás helyzetéről kérdezték.
A korábban Diósgyőrben dolgozott szakember szerint a magyar klubok és akadémiák szerencsés helyzetben vannak, bőséges támogatást kapnak, ám ez a pénzügyi háttér nem feltétlenül párosul minőséggel. Ez finoman fogalmazva is elgondolkodtató, különösen az elmúlt napok eredményeinek tükrében.
A magyar válogatott csapatok teljesítménye lehangoló: a felnőttek kétszer is kikaptak a törököktől (3-1, 3-0), az U21-esek Izlandtól szenvedtek 3-0-s vereséget, az U19-esek Ausztriától 3-1-re, Dániától 1-0-ra kaptak ki, és csak az U17-esek tudtak egy döntetlent összehozni Szerbia ellen.
Különösen fájó az U19-esek Ausztria elleni mérkőzése, ahol az első negyedóra fényévnyi különbségeket rajzolt a magyar és osztrák utánpótlás-nevelés egére. Az izlandi fiaskó pedig külön pikáns, hiszen egy olyan ország válogatottja mért ránk megsemmisítő vereséget, amelynek lakossága épphogy másfélszerese a magyar igazolt játékosok számának.
A sötét képet egyetlen fénysugár töri át: a felnőtt válogatottban négy olyan játékos szerepel, akik mind ugyanabból a szerény műhelyből, a Főnixből indultak. Dominik Szoboszlai mellett Csoboth Kevin, Szabó Levente és Bolla Bendegúz is ebből a saját tőkéből induló kis műhelyből került ki – és ez az, ami Bódog Tamást arra a merész kijelentésre sarkallta, hogy Szoboszlai Zsoltra, Dominik édesapjára bízná a magyar utánpótlás-képzést.
“Szoboszlai Zsolt világklasszist nevelt a fiából, mellette Csobothot, Szabót és Bollát is ő adta a válogatottnak. Az MLSZ helyében rábíznám az egész utánpótlást, de legalább megkérdezném tőle, mi az, amit másképp csinál, gondol, vagy mit javasolna” – mondta Bódog.
A Főnix négy válogatott játékost adott egy kisebb műhelyből, miközben a kiemelt akadémiák tucatjai együttesen sem produkálnak hasonló eredményt. A kérdés jogos: mi az a titok, amit Szoboszlai Zsolt ismer, és amit a magyar utánpótlás-rendszer nem tud vagy nem akar alkalmazni?
Bódog interjúja – amelyben egyébként a Jürgen Klopp-pal ápolt barátságáról, a Red Bull-projektről és játékosmegfigyelői tapasztalatairól is beszélt – rávilágít egy alapvető problémára: a magyar futballban gyakran nem a szakmai szempontok, hanem más megfontolások dominálnak.
Miközben az MLSZ “jó úton járunk” filozófiát hirdet, Orbán Viktor 2030-as VB-döntőt álmodik, a nemzetközi eredmények egészen más képet festenek. Talán itt az ideje, hogy aki valóban eredményt tud felmutatni – mint Szoboszlai Zsolt –, az kapjon lehetőséget a magyar futball jövőjének alakítására.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!