BorsodChem: kínai pénzből európai vegyipari óriás születik Kazincbarcikán

Megosztás

A kínai kézben lévő BorsodChem nem kevesebbet tűzött ki célul, mint hogy az évtized végére Európa egyik meghatározó vegyipari vállalatává nője ki magát. A Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) nemrég “életműdíjjal” ismerte el a tulajdonos Wanhua Chemical Csoport eddigi teljesítményét, ami nem véletlen: a 2011-es felvásárlás óta 1,8 milliárd eurót (mai árfolyamon nagyjából 700 milliárd forintot) pumpáltak a kazincbarcikai üzembe.

A kínai befektető láthatóan komolyan gondolja a hosszú távú jelenlétet Borsodban. A 2011-ben 1,23 milliárd euróért megszerzett vállalat azóta Közép-Kelet-Európa legnagyobb kínai befektetésévé nőtte ki magát. Nem rossz teljesítmény egy olyan időszakban, amikor a vegyipar általános válsággal küzd Európában.

A BorsodChem ambíciói nem állnak meg a jelenlegi eredményeknél: az évtized végére szeretnék megduplázni árbevételüket, és Európa legversenyképesebb poliuretán-gyártójává válni. Aki esetleg nem tudná (és valljuk be, sokan vagyunk így): a poliuretán az a sokoldalú műanyag-alapanyag, ami ott van a háztartási szigetelőanyagoktól kezdve a sportcipők talpán át egészen az autóülésekig.

Az elmúlt évek fejlesztései során a vállalat nemcsak termelési kapacitását növelte, hanem egy teljesen új telephelyet is létrehozott. Különösen büszkék az Anilin üzemükre, amely lehetővé teszi, hogy az MDI (egy fontos vegyi alapanyag) gyártásához szükséges komponenst helyben állítsák elő. Ez talán nem hangzik olyan izgalmasan, mint egy új iPhone bemutató, de a vegyiparban ez komoly előrelépés – jelentősen csökken a karbonlábnyom és a szállítási költség is.

A növekvő termelés természetesen több energiát igényel, amit részben az új földgáztüzelésű erőmű biztosít. Ez a létesítmény fedezi a vállalat villamosenergia-szükségletének több mint egyharmadát – ami az európai energiaválság közepette nem elhanyagolható tényező.

A BorsodChem a fenntarthatósági versenyben is az élmezőnyben szeretne maradni. A vegyipari cégek környezettudatosságát mérő Responsible Care programban 95,7 százalékos eredményt értek el, az EcoVadis fenntarthatósági értékelésén pedig három egymást követő évben kaptak Platina minősítést. Persze a vegyipart és a “zöld” jelzőt egy mondatban említeni mindig kihívás, de a vállalat láthatóan komolyan veszi a környezetvédelmi erőfeszítéseket.

Ha a BorsodChem valóban meg tudja duplázni árbevételét 2030-ra, az nemcsak a tulajdonosoknak jelent majd extra profitot, hanem a régió foglalkoztatási helyzetére is pozitív hatással lehet. A vállalat már most is Észak-Magyarország egyik legnagyobb munkáltatója, és a tervezett növekedéssel tovább erősíthetné ezt a pozícióját.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek