Honnan indult a 3D lézerszkennelés?

Megosztás

A 3D lézerszkennelés ma már számos iparágban nélkülözhetetlen technológia – erről sokat hallhatunk a szakmai hírekben is. Segítségével rendkívül pontos háromdimenziós modellek készíthetők, ami a mérnöki és tervezési folyamatokat is hatékonyabbá teszi.

De vajon honnan indult ez a fejlett technológia, mik az alapjai? Cikkünkben most bemutatjuk a 3D lézerszkennelés történetét a kezdeti lépésektől egészen napjainkig.

A lézerszkennelés alapjai és a lézer felfedezése

Az innoScan 3D által alkalmazott lézerszkenneléses technológia története egészen a lézertechnológia megjelenéséig vezethető vissza. A lézer működési elvét Albert Einstein már 1916-ban leírta, az első valódi lézert azonban csak 1960-ban sikerült kifejleszteni. A találmány Theodore Harold Maiman nevéhez fűződik, és az elkövetkező évtizedekben alapvető szerepet játszott a lézertechnológia fejlődésében.

Az 1960-as évek elején a Hughes Aircraft Company mérnökei kifejlesztették a LIDAR-technológiát, amely a fényimpulzusok visszaverődésének mérésén alapult, és kezdetben meteorológiai és geológiai kutatások során alkalmazták. Az első nagy nyilvánosságot kapott alkalmazása az Apollo-15 űrmisszió során történt, amikor a Hold felszínének lézeres mérési módszerekkel történő feltérképezésére alkalmazták.

Az első 3D lézerszkennelési megoldások megjelenése

A lézerszkennelés technológiai alapjait az 1980-as évek végén és az 1990-es évek elején fektették le. A fejlődő számítástechnika és az egyre pontosabb lézerek lehetővé tették a háromdimenziós térbeli pontfelhők létrehozását. Ezek a rendszerek ekkor még meglehetősen nagy méretűek és drágák voltak, így főként ipari és kutatási célokra alkalmazták őket.

A GPS-technológia fejlődése azonban az 1990-es években jelentős előrelépést hozott a lézerszkennelés terén is. A hordozható és mobil rendszerek megjelenésével a technológia egyre elérhetőbbé vált a különböző iparágak számára. Ekkor kezdték el széles körben használni az építőiparban, az örökségvédelemben és a topográfiai térképezés terén is.

A modern 3D lézerszkennerek térhódítása

A 2000-es évek elején a 3D lézerszkennelés technológiája rohamos fejlődésnek indult. Az újgenerációs szkennerek már képesek voltak nagyobb távolságok precíz mérésére, gyorsabb adatgyűjtésre és részletesebb modellek létrehozására is. A LiDAR és egyéb optikai rendszerek egyre szélesebb körben elérhetővé váltak, így alkalmazásuk kiterjedt az építészetre, az infrastruktúratervezésre, valamint a film- és videojáték-iparra is.

Napjainkban a 3D lézerszkennelés a digitalizáció egyik kulcstechnológiájának tekinthető, amely forradalmasította a mérnöki és építészeti folyamatokat, valamint a kulturális örökség dokumentálását. Az ipari automatizálásban is elengedhetetlen eszközzé vált, folyamatos fejlődésével pedig újabb és újabb területeken válik meghatározóvá.

Fizetett tartalom.

Kapcsolódó cikkek