Bicskén sem engedték be Magyar Pétert a gyermekotthonba

Magyar Péter Bicskén

Megosztás

Pénteken Magyar Pétert nem engedték be a bicskei gyermekotthonba. Az EU-s képviselőként látogatást tervező politikust a Belügyminisztérium képviselői és Cséplőné Gönczi Veronika, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság vezetője várta az intézmény előtt, ami feszült konfrontációhoz vezetett.

A találkozó központi szereplője Csizi Péter szociális ügyekért felelős helyettes államtitkár volt, aki többször is arrogánsnak nevezte Magyart, és a gyermekek védelmére hivatkozva tagadta meg a belépést. Magyar erre reagálva konkrét szakmai kérdéseket vetett fel, például a miskolci tapasztalatai alapján érdeklődött egy 42 fős otthonban elhelyezett 60 gyermekről, illetve a jelenleg 120 olyan gyermek helyzetéről, akiket beutaltak intézetekbe, de nincsenek ott.

Az államtitkár a kérdések helyett többször is a kormány gyermekvédelemre fordított költségeit hangsúlyozta, és arra kérte Magyart, hogy kérdéseit írásban küldje el. A vita során végül elárulta, hogy a gyermekvédelmi munkatársak bruttó 460 ezer forintos fizetést kapnak, amire Magyar megjegyezte, hogy a minisztériumi dolgozók ennél biztosan többet keresnek.

Magyar felolvasta egy tiszadobi gyermekotthoni dolgozó levelét is, amely súlyos problémákról, éhező gyerekekről és a kormány, valamint az intézet dolgozói közötti visszás kapcsolatról számolt be. Az intézményvezető cáfolta a túlzsúfoltságról szóló állításokat, Csizi pedig hangsúlyozta, hogy “nincs eltussolás” a gyermekvédelmi intézetekben, és ha Magyar ilyenről tud, tegyen bejelentést.

A látogatás különös jelentőségét az adja, hogy épp ebben a bicskei otthonban dolgozott korábban Kónya Endre igazgatóhelyettesként, aki megpróbálta eltussolni Vásárhelyi János igazgató pedofil bűncselekményeit. Az egyik áldozat vallomása szerint a visszaélések nem 2011-ben kezdődtek, amikor először próbáltak a gyerekek segítséget kérni, hanem egészen 1990-ig vezethetők vissza.

Csizi szerint Magyar viselkedése erőszakos, amire utóbbi többször is felemlegette, hogy a gyermekotthon korábbi dolgozói az erőszakosak, felhozta a jogerősen elítélt pedofil Kunstár Béla nevét is többször, aki a bicskei gyermekotthon botrányának egyik szereplője volt, 2022-ben egy kormány által támogatott gyerektáborban tartott foglalkozást. A négy kiskorú molesztálásáért 2019-ben másfél év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt férfi az Országos Német Kultúregyesület (ONKE) táborában hangszerbemutatót tartott, annak ellenére, hogy véglegesen eltiltották a gyerekekkel kapcsolatos munkakörök gyakorlásától.

Az ONKE a Miniszterelnökség által támogatott tábort félmillió forint költségvetési támogatásból rendezte. A szervezet a sajtómegkeresések után eltávolította Kunstár nevét a beszámolójából. A férfi azóta Svájcba távozott, ahol egy iskolai csoportokat is szállító buszos cégnél dolgozott. Kunstár a bírósági ítélet után jelentős vagyonra tett szert: egy cégben való részvétele milliárdos árbevételt eredményezett, és egy 60 millió forint értékű Lamborghinivel is fényképezkedett.

Magyar nemrég országjáró körútra indult, amelynek során több gyermekvédelmi intézményt is meg kívánt látogatni. Míg Miskolcon még beengedték, ahol dokumentálta a lepusztult vizesblokkot, a nyírszőlősi intézménybe már nem jutott be. Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára közölte, hogy a jövőben nem biztosítanak lehetőséget Magyar látogatásaira, bár szerintük eleve nem is lett volna joga belépni az intézményekbe.

A bicskei látogatás végén Magyar átadta a gyerekeknek szánt ajándékait az intézményvezetőnek, majd „Szégyelljék magukat!” felkiáltással távozott. Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón azt állította, hogy Magyar kitiltásának oka az intézmények működésének megzavarása, és bár elismerte a felújítások szükségességét, szerinte ezek „néhány százezer forintos” költségvetésből megoldhatók lennének.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek