Különleges kulturális programsorozatnak ad otthont november elején Borsod-Abaúj-Zemplén megye két jelentős települése, Edelény és Miskolc. Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című rendezvénysorozat keretében gazdag programkínálat várja az érdeklődőket november 8. és 10. között.
A helyszínválasztás nem véletlen: a vármegye két UNESCO világörökségi helyszínnel is büszkélkedhet – a tokaji borvidékkel és az aggteleki Baradla-cseppkőbarlanggal. A programok központi helyszíne az edelényi L’Huillier-Coburg kastély, Magyarország hetedik legnagyobb kastélya, amely 1716 és 1730 között épült.
A háromnapos rendezvénysorozat során a legkisebbeket változatos programok várják. November 8-án a Barkó Egyesület műhelyfoglalkozásain a gyerekek kipróbálhatják az ugrókötél-készítést, a gyöngyözést, különféle fonási technikákat, valamint a nemezelést is. A népmesék világába az edelényi származású Bukovics János kalauzolja el a kicsiket, aki öregapjától tanult meséket ad elő élőszóban.
Különleges élményt ígér “A csoda a Te kezedben van!” című program, ahol a gyerekek a cirkuszművészet rejtelmeibe nyerhetnek betekintést, és maguk is kipróbálhatják a cirkuszi eszközöket. A Hungarikum Játéktéren pedig olyan szabadtéri játékok várják őket, amelyek ötvözik a hagyományos és modern megoldásokat.
November 9-én a kisiskolásokat várja a “MESETARISZNYA – 1100 ÉVES MESEKÖNYV” című interaktív foglalkozás, ahol Benedek Elek meséi elevenednek meg Körömi Gábor és dr. Sándor Ildikó vezetésével. A drámapedagógiai foglalkozáson a gyerekek nem csak hallgatói, de aktív résztvevői is lesznek a meséknek.
A felnőtt látogatók számára a programok széles spektruma nyílik meg. A Magyar Nemzeti Múzeum “Magyar Menyasszony” című tablókiállítása különleges időutazásra hív: 22 női sorsot mutat be a koronás főktől a cselédlányokig. November 10-én ehhez kapcsolódva Viszóczky Ilona, a Herman Ottó Múzeum etnográfusa tart előadást a matyó menyasszonyi öltözetek változásairól.
Az Iparművészeti Múzeum “Iparkodjunk!” című utazó kiállítása november 8. és 24. között lesz látható, bemutatva a múzeum különleges műtárgyait és az Üllői úti főépület rekonstrukciójának részleteit.
A színházi programok között kiemelkedik a Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház közös produkciója: Petőfi Sándor “A helység kalapácsa” című vígeposzának előadása november 8-án. A darab olyan karaktereket kelt életre, mint Erzsók, Fejenaggy, Harangláb és az amazontermészetű Márta.
A művészeti ágak találkozását ígéri a “Lábujjhegyen – Zenéről és táncról, párban” című előadás, ahol Bősze Ádám zenetörténész és Megyeri Léna tánckritikus kalauzolja végig a közönséget a zene és tánc közös történetén, a Napkirály udvarától egészen napjainkig.
Az irodalom kedvelőit várja november 10-én a Sanctum “Máris zendűl képeid sora” című műsora, amely Szabó Lőrinc születésének közelgő 125. évfordulója alkalmából készült. Juhász Anna irodalmár Mészöly Anna és Veréb Tamás színművészekkel beszélget, az eseményt pedig Somody Áron zenész közreműködése teszi még különlegesebbé.
A történelem iránt érdeklődők megtekinthetik a “Magyarul Európában” című interaktív vándorkiállítást, amely húsz installációban mutatja be az elmúlt 1100 év sorsfordító eseményeit. November 9-én pedig a “Királyok, hősök, csaták” című interaktív művészettörténeti előadás a magyar történeti festészet tükrében mutatja be történelmünk jelentős állomásait.
A programsorozat zárásaként vetítik a Blokád című (erősen történelemhamisító) filmet, amelyet közönségtalálkozó követ Tősér Ádám rendezővel, Lukácsy György filmkritikus moderálásával. A vetítés előtt a látogatók greenboxos fotózkodáson is részt vehetnek.
A kulturális programokat gasztronómiai élmények is kiegészítik: a Nemzeti Művelődési Intézet Gasztrobusza hungarikum finomságokat kínál a látogatóknak, így a szellemi táplálék mellett a test sem marad éhes.
Bár a programsorozat kétségtelenül értékes kulturális tartalmakat vonultat fel, nem lehet nem észrevenni, hogy az eseménysorozat erőteljesen illeszkedik a jelenlegi kormányzat hivatalos kultúrpolitikai narratívájába. Az “1100 éve Európában” szlogen és a programok tematikája azt a kettősséget tükrözi, amely egyszerre hangsúlyozza Magyarország európai integrációját és különállását.
A kiállítások és programok témaválasztása – a történelmi festészettől a népmeséken át a hagyományos női szerepekig – elsősorban a nemzeti-konzervatív értékrend mentén szerveződik. Míg ezek kétségtelenül a magyar kultúra fontos elemei, feltűnően hiányoznak a kortárs, progresszív vagy kritikai megközelítések. A programsorozat így inkább a múlt felől közelít a jelenhez, kevésbé reflektál a mai magyar társadalom aktuális kulturális kihívásaira.
A rendezvény állami finanszírozása (Kulturális és Innovációs Minisztérium, Nemzeti Kulturális Alap) pedig jól mutatja azt a centralizált kultúrpolitikai gyakorlatot, amely az elmúlt években jellemzővé vált a hazai kulturális szférában. Ugyanakkor el kell ismerni, hogy a széles programkínálat és a magas színvonalú előadók révén értékes kulturális tartalmak juthatnak el olyan régiókba is, ahol erre egyébként kevesebb lehetőség nyílna. A további programokról és részletekről itt lehet olvasni.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz.