A kazincbarcikai vegyipari óriás is részt vesz a Kémia mindenkinek elnevezésű program elindításában, hogy hosszú távon az átlag feletti munkaerőhiányt csökkentsék, és a matematikai, természettudományi, mérnöki és informatikai (MTMI) területek részaránya 2030-ig elérje az 50 százalékot.
Nagy-Vargha Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) fiatalokért felelős helyettes államtitkára a Kémia mindenkinek elnevezésű honlapot és programot bemutató keddi budapesti nyitóeseményen kiemelte: a kormány célja továbbá, hogy az MTMI területekre felvett hallgatók aránya is elérje az 50 százalékot. Szerinte a legtöbb ország már felismerte, hogy akkor lehet sikeres gazdaságilag is, ha ezekbe a területekbe fektet.
“Ennek első eredményei már láthatók, hiszen míg 2023-ban 34, 2024-ben már 44 százalékkal nőtt az úgynevezett MTMI+, vagyis az ehhez társuló agrár-, orvos- és egészségtudomány szakokra felvettek száma” – idézi a helyettes államtitkárt az MTI, kiemelve: 2024-ben 1998 leendő MTMI-tanár kezdi meg tanulmányait, ez 2022-höz képest 265 százalékos emelkedést jelent.
A fiatalok megszólításáról szólva a kezdeményezések között említette a Kutatók éjszakáját, a természettudományos influenszereket és kiemelte a most indított Összefogás a kémiáért program Leplezetlen kémia Dr. Anitával című videósorozatát.
Elhangzott, Magyarországon a kémiával szorosan összefüggő iparágak – vegyipar, gyógyszeripar, környezetvédelmi ipar – az elmúlt évben a feldolgozóipar GDP-jének 11 százalék feletti részét adták, mégis átlag feletti a munkaerőhiány ezekben az iparágakban, és folyamatosan csökken a hazai egyetemek kémiához kapcsolódó szakjain a jelentkező és a felvett hallgatók száma.
A Magyar Kémikusok Egyesülete kezdeményezésére létrejött, vállalatokat, érdekvédelmi szervezeteket, szövetségeket, egyetemeket és az MTA-t egyaránt soraiban tudó összefogás célja a negatív trendek elleni fellépés és a kémiaoktatás megbecsültségének növelése.
Az eseményen többek közt Greskovits Dávid, a MAGYOSZ elnöke, Varga Tamás, a MAVESZ alelnöke, a Dunastyr Zrt. elnök-ügyvezető igazgatója, Szalay Péter, az MKE elnöke, az ELTE egyetemi tanára, Kruppa László, a BorsodChem Zrt. vezérigazgatója, Poroszlai Csaba, az Egis Gyógyszergyár Zrt. vezérigazgatója szólalt fel. A Kémia mindenkinek honlapot és a kampányt Szabó János Zoltán, a Magyar Kémikusok Egyesülete ügyvezető igazgatója, a Közös nyilatkozatot pedig Szalay Péter, a Magyar Kémikusok Egyesülete elnöke mutatta be.
(kiemelt kép: MTI/Kocsis Zoltán)
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz.