Természetesen elsősorban a Miskolctapolca számára tragédiával felérő tűzesetről és annak következményeiről kérdeztük Németh Juditot, de más érdekességeket is sikerült megtudni. Az már az első pillanatban bizonyos volt, hogy Tapolca és a miskolci turizmus hatalmas rúgást kapott múlt pénteken.
A Borsod24 is többször beszámolt arról, hogy szeptember hatodikán este kigyulladt és nagy százalékban leégett a Miskolctapolca Barlangfürdő tetőszerkezete, ami miatt nemcsak a gyógyászati részleg, de a teljes fürdő kénytelen zárva tartani. A helyreállítás rengeteg pénzt és időt igényel, ez pedig óriási csapás a miskolci turizmusra nézve.
Szerkesztőségünk podcastjében adott interjút Németh Judit, a Miskolci Fürdők Kft. ügyvezetője, aki válaszolt kérdéseinkre. Sokan emlegetik például, hogy a Barlangfürdő miért gyógyfürdő, amikor amiben fürdünk, nem szó szerint gyógyvíz, hanem gyógyhatású víz. A kettő között nagy különbség van, mivel utóbbinál nincs korosztály- és időbeli korlátozás, hogy milyen életkorú látogatók és mennyi ideig lehetnek a vízben. Miskolctapolcán mindkettőre az a válasz, hogy korlátlan. Ráadásul a víz mellett pedig a barlang klímája is jó hatással van ránk, leginkább a légzőszerveinkre.
Szerkesztőnk kérdésére Németh Judit elmondta, hogy az idei számok eddig rendkívül biztatóan alakultak, ami a látogatók számát illeti, az utolsó igazi “békebeli” évhez, 2019-hez hasonlóan alakult volna, de a sajnálatos tűzeset közbeszólt. Erre az évre az első nyolc hónap forgalmát látva 290 ezer vendéggel számoltak, jó eséllyel ez teljesült is volna.
Hogyan értesült a sajnálatos múlt pénteki tűzesetről?
“Este hét óra körül hívott fel az ott szolgálatot teljesítő vagyonőr, aki közölte, hogy baj van, kigyulladt a gyógyászati részlegen egy terasz. Mivel addigra már a tűzoltókat értesítették is a dolgozók, gyorsan autóba ültem és el is indultam a barlangfürdő felé. Kicsit néha át is léptem a megengedett sebességet, nagyon siettem” – fogalmazott az ügyvezető.
A helyszínen érdeklődött, hogy eloltották-e a tüzet, mert ekkor éppen nem volt látható. Az eredeti tűzzel gyorsan megbirkóztak, ám addigra a tetőszerkezet fa részei már átizzottak, így amint elegendő levegőhöz jutottak, azonnal lángra kaptak. Akkor kezdett igazán égni a Barlangfürdő teteje, a tűzoltók megpróbálták legalább a főépülettől távol tartani a tüzet, közben a tűzoltók a másik irányból is megérkeztek, minden akadályozó eszközt elpakoltak addig a külső helyszínről, érkezett is a segítség az oltáshoz, de így sem sikerült időben megfékezni a tüzet, átterjedt a tetőszerkezet központi részére is.
Hogy mi okozta a tüzet és mik a friss fejlemények? Németh Judit válaszából kiderül, hogy nem igazak azok a hírek, miszerint porig égett a Barlangfürdő, mert “csak” a tetőszerkezet egy komoly része égett le.
Így is óriásiak a károk és hatással van a belső központi részre is, de leégni csak a tető egy része égett le. A nem sokkal korábban elvégzett kötelező érintésvédelmi és egyéb vizsgálatoknak az intézmény teljes mértékben megfelelt (de egy korábbi hírben az hangzott el, hogy az elsődleges vizsgálódás szerint rövidzárlat okozta a tüzet – a szerk.), de Németh Judit nem tudta hivatalosan megerősíteni még, hogy valóban egy lámpában keletkezett zárlat miatt gyulladt volna ki a terasz, a vizsgálat még tart. Ugyanakkor nem is zárta ki ennek lehetőségét természetesen, azt viszont egyértelműen kizárta, hogy szándékos gyújtogatás történt volna.
A károk így is hatalmasak, az ügyvezető szerint nagyon sokan ajánlottak fel segítséget, akár humán erőforrást a munkálatokhoz, takarítószereket, fóliát és hasonlókat. A jelenlegi és a megválasztott polgármester pedig együttes erővel igyekszik elérni, hogy a Barlangfürdőt minél előbb újra megnyithassák. Ami kicsit elkeserítően hangzott, hogy jelenleg sajnos még megtippelni is nehéz, mikor történhet meg az újranyitás, még a kényszerű leállás elején járunk csak.
Németh Judit kiemelte, a turisták érdeklődésének fenntartására mindent megtesznek, mert bár a Barlangfürdő mindig is kiemelt turistacélpont volt Magyarországon, ezen belül Miskolcon, de rengeteg más is, amit érdemes megnézni, ahova érdemes elmenni. Ezen kívül azt is megtudhattuk, hogy ha már így alakult és fel kell újítani a tetőszerkezetet is, akkor érdemes meggondolni néhány fejlesztést, például a napelemek aktív használatát, ami a tetőn kapna helyet és a későbbiekben kifizetődne, mint befektetés is, jóval energiahatékonyabbá válna a Barlangfürdő. De akár lehetne zöld terasz is az intézmény tetején. Csak hát ez nagyrészt az anyagiaktól függ majd.
Az ügyvezető azt is elmondta, a megválasztott polgármester, Tóth-Szántai József több ízben is egyértelműen kijelentette, hogy a kormány ígéretet tett arra, hogy segítséget nyújt a barlangfürdő újjáépítésében.
A szerencsétlen tűzeset mottója is elhangzott, ami a következő lehetne. „Ha nincs barlangfürdő, akkor az olyan mintha a hévízi tavat elvennék Hévíztől vagy a Balatonnál lecsapolnák a vizet.” Ne feledjük, nemrégiben a 10. leglátogatottabb város lett Miskolc. Reméljük, továbbra is benne leszünk az első tízben és azt is, hogy minél hamarabb újra visszakapjuk az újjáépített Barlangfürdőt is. (Forrás: Borsod24 Podcast)
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!