Jelentős pénzösszeggel károsítottak meg egy Borsod megyei vállalkozást az internetes csalók. A Kazincbarcikai Rendőrkapitányság ismeretlen tettessel szemben folytatja a nyomozást.
Korábban már többször is írtunk a világháló kalózainak egyre gyakoribb fosztogatásairól. A csalások száma napról napra nő, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy nemrég újabb áldozatot szedtek megyénkben az adathalászok.
Rudabánya városa tizenöt kilométerre fekszik Kazincbarcikától. Itt üzemeltet vállalkozást egy férfi, akitől több mint hatmillió forintot loptak el. A gyanútlan tulajdonos egy közösségi oldal hirdetési felületén reklámozta saját cégét. Ehhez meg kellett adnia a banki adatait, hogy a platformon megjelenő hirdetéseinek díját a szolgáltató havonta levonhassa számlájáról – tudtuk meg a Sajómente cikkéből.
A lap szerint a férfi június 14-én vette észre, hogy a számláján különös tranzakciók történnek és eltűnt róla több mint hatmillió forint. A különböző összegű utalásokat csak bankkártyájának letiltásával sikerült megállítania. A sértett panaszt tett a közösségi oldal üzemeltetőinél, akik kivizsgálták az esetet, és szinte a teljes összeget megtérítették a számára. Az ügyben jelenleg is hivatalos nyomozás folyik.
Digitalizált világunkban egyre nagyobb teret nyernek maguknak az illegális haszonszerzők. A visszaélések száma folyamatosan nő, de a rendőrség tanácsai segíthetnek, hogy megvédjük magunkat a csalásoktól.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Rendőr-főkapitányság ajánlásai segíthetnek a kockázati tényezők kiszűrésében, hogy biztonságban legyünk a világhálón is.
- Ellenőrizze rendszeresen mobil- vagy internetbanki (online) fiókját!
- Ellenőrizze gyakran a bankszámláját, és a gyanús tevékenységekről tegyen bejelentést a pénzintézetnél!
- Igényeljen tranzakció-figyelési (számla- és kártyafigyelési) szolgáltatást a visszaélések észlelése, későbbi visszaélések megelőzése érdekében!
- Állítson be számlájához és kártyájához napi és tranzakciós, online vásárlási limitet vagy korlátozást!
- Úgy válasszon erős jelszót, hogy az ne legyen Önre jellemző, mert kevés információ birtokában is könnyen kitalálható (pl. családtag neve és a születési dátum)! Nem szerencsés, ha a jelszó csak egy szóból áll! Jó, ha a jelszó hosszú, és többféle karaktert (kis-, nagybetű, szám, írásjel) tartalmaz, mert az megnehezíti a megszerzését!
- Ha bajba került, azonnal értesítse a pénzintézetet, és tegyen feljelentést a rendőrségen, illetve forduljon panasszal a közösségi oldalt üzemeltetők felé!
- További hasznos tanácsokat az alábbi linken olvashatnak az online csalásokról: https://kiberpajzs.hu/
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!