Kiderítettük, hogy miből fognak megélni a távozó miskolci képviselők

Megosztás

A június 9-i választások után több képviselő is elveszíti pozícióját Miskolcon októbertől, ezzel együtt pedig bizonyos bevételi forrásait is. Miből fognak ők megélni a politikai pályafutásuk után?

Sokan irigylik a politikusok anyagi helyzetét, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy önkormányzati képviselőként egyáltalán nem lehet olyan komoly összegeket lehet keresni. Viszonylag ritka is az olyan képviselő, aki főállásban végez csak önkormányzati munkát.  

Októbertől több miskolci közgyűlési politikus veszíti el a munkáját képviselőként, megnéztük a vagyonnyilatkozatukat, hogy hová kell visszatérniük, korábban pedig megírtuk azt is, hogy aki önként mondott le a pozíciójáról, miért döntött így.

Egy országgyűlési képviselői állás elég jól fizet. A sima képviselőségért havi bruttó 1,78 millió forintot lehet hazavinni. Ha valaki egy parlamenti bizottságnak a tagja, akkor az alapbér 1,2-szeresét kapja, azaz nagyjából 2,1 millió forintot. Ehhez még hozzájönnek a költségtérítések is, lehet lakásra, utazásra, irodára, és egyéb költségekre is benyújtani számlát. Van, aki ezt igyekszik kimaxolni, ilyen a Sátoraljaújhelyet képviselő Hörcsik Richárd, volt sárospataki polgármester, aki idén 2,7 millió forintnál tart tankolásban, 2023-ban több mint 4,8 millióval zárt. Egy országgyűlési frakcióvezető pedig az alapbér kétszeresét kapja nagyjából 3,5 millió forintot.

Ennél jóval többet keresnek az Európai Unió Parlamentjében dolgozó képviselők. Általános gyakorlat, hogy mind ők, mind az országgyűlési képviselők a jövedelmük egy részéből saját pártjukat támogatják.

Önkormányzati szinten ennél jóval kisebb pénzekről van szó. Bár a polgármesterek és alpolgármesterek fizetése törvényileg rögzített (településméret szerint változóan), Miskolcon sokáig nem akart elfogadni a városi közgyűlés, hogy a városvezetők fizetését a törvényben rögzített szintre emeljék, arra hivatkozva, hogy nincs hozzá forrás rendelve, végül egy idei júniusi ülésen csak sikerült a törvényellenes állapotot megszüntetni. Így Miskolc regnáló polgármestere visszamenőlegesen is megkapja az elmaradt illetményét, melyet 2022-ig visszamenőlegesen bruttó egymillió-háromszázezer forintban határoz meg a törvény, az elmaradt különbözet után kamatok is járnak. Emellett az illetmény 15%-a is megilleti Veres Pált, ami havi 195.000 forint.

A 3000 fő feletti lakosságszámú település főállású polgármestere a díjazás mellett nem vállalhat további pénzkeresettel járó állást, kivételt a tudományos-oktatói, nevelőszülői vagy egészségügyi pozíciók jelentenek.

Fidesz

Bár tarolt a Fidesz – pontosabban a Pont Mi Egyesület jelöltjei, akiket a Fidesz támogatott – a 2024-es miskolci önkormányzati választáson, néhány korábbi fideszes képviselőtől búcsút kell mondanunk, mert mások kerültek a helyükre.

Hogy a régi káderek közül ki milyen bizottsági pozíciót kap majd az új ciklusban, és ezért milyen javadalmazás illeti meg, azt nem tudni, de így

Gazdusné Pankucsi Katalin

A már nyugdíjaskorú képviselő nem tüntette fel nyugdíjának mértékét, ahogy azt sem, hogy közös képviselőként mennyi pénz illeti meg a Pannónia Társasháznál. Gazdasági érdekeltséggel nem bír.

Dr. Nagy Ákos

A Mészáros Ügyvédi Iroda alkalmazott ügyvédje bruttó 364.000 forintot kap minden hónapban, más bevételi forrást vagy gazdasági érdekeltséget nem tüntetett fel.

Soós Attila

A búcsúzó fideszes képviselő az MBH Bank Zrt. banktisztviselőjeként havi 1.900.000 forintot markol fel bruttóban minden hónapban, a Namora Kft.-n keresztül pedig ingatlan bérbeadásával is foglalkozik, amiért 300-350 forintot kap havonta (változó).

Soós a Cool Work Kft. 70%-os tulajdonosa, és 10%-ot a New Data Consulting Kft.-ben is birtokol. Előbbi a testvérével közösen birtokolt cég, az elmúlt két évben nem volt nyeresége, 2023-ban 57.000 forint mínuszban volt adózás után. A New Datának 1.732.000 éves adózott eredménye volt tavaly.

KDNP

Dr. Kovács László

A KDNP-s képviselő vagyonnyilatkozata szerint havi bruttó 2.825.000 Ft-os jövedelemmel bír mint orvos (és beltag) a Difok Bt. nevű vállalkozásban. Innen még 230.000 Ft további havi bruttó jövedelmet is kap.

dr. Kovács László

Új Lendület Miskolcért

Kopcsó Gábor

Ügyvezetőként havi 280.000 forint bruttó jövedelemben részesül, hogy milyen cégnél, azt elfelejtette közölni a 2019-ben listán bejutott képviselő, aki gazdaságiérdekeltséget nem tüntetett fel vagyonnyilatkozatában.

Kopcsó Gábor

Velünk a Város frakció

Veres Pál

Az októberig regnáló polgármesternek csak a városvezetői illetménye szerepelt a vagyonnyilatkozatában, a törvényi összeférhetetlenség miatt máshonnan nem is nagyon lehetett bevétele. A korábban iskolaigazgatóként dolgozó Veres még nem érte el a nyugdíjkorhatárt, az Universitas Miskolcinensis Alapítvány, a Miskolci Egyetem fenntartójának kuratóriumi tagja, a vagyonkezelő alapítvány kuratóriumi tagságáért 1,2 millió forintos díjazás járt 2022-ben. A Mizsela Bt. kültagjaként 2023-ban nem volt bevétele Veresnek. Hogy a feleségével közösen tulajdonolt oktatással foglalkozó mikrovállalkozást aktiválja-e októbertől, azt nem tudjuk.

Badány Lajos

Az alpolgármester vagyonnyilatkozatában nem találtunk más bevételi forrást, és nem tüntetett fel gazdasági érdekeltséget semmilyen társaságban.

Bazin Levente

Havi bruttó 400.000 forintért irodavezetőként dolgozik a képviselő, bár az nem derül ki, melyik cégnél. Egyéb gazdasági érdekeltséget nem írt a nyilatkozatába.

Bazin Levente

Borkuti László Imre

A már nyugdíjas képviselő 433.000 Ft-ot kap havonta nyugdíjként, emellett megbízásos alapon könyvszerkesztési munkákat is vállal. Gazdasági érdekeltsége nincsen.

Cseléné Figula Edina

A képviselőnő az Unisono Kft.-nél ügyfélszolgálati vezető, amiért havi 462.000 Ft bruttó fizetést kapott az év elején. Tulajdonosként gazdasági érdekeltséget nem tüntetett fel.

Erdei Sándor Zsolt

A képviselői fizetés mellett a Miskolci Városgazdánál havi bruttó 310.000 forintos jövedelmet mint fejlesztési és ügyfélkapcsolati koordinátor, októbertől esélyes, hogy bukja Erdei, egy politikai hatalomváltásnál ugyanis le szokták cserélni a korábbi tisztségviselőket.

Erdei Sándor Zsolt

Erdei – akit Rokker Zsoltiként ismert meg az ország – humorista-előadóművészi tevékenységét is feltüntette a vagyonnyilatkozatában, ezért eseti összegeket kap 150-200 ezer forint értékben. Emellett még ingatlan bérbeadásból származik 350.000 forintos bevétele minden hónapban. A StandUpComedy Előadóművészeti Kft. 100%-os tulajdonosaként 2023-ban 686.000 forint adózott eredményt tud felmutatni (nem havonta, egészévre).

Révész Péter

A Miskolci Városgazda Nonprofit Kft.-nél projektmenedzserként dolgozó Révész 527.000 forintot vitt haza, de mivel politikai ellenfelei jutottak hatalomra Miskolcon, nembiztos, hogy maradhat a cégnél ősztől. Gazdasági érdekeltsége nincsen.

Révész Péter

Szilágyi Szabolcs

A képviselőség mellett Szilágyinak felügyelőbizottsági tagsága volt a városi holdingban, a MiREND-Sec Vagyonvédelmi Kft.-nél, amiért 66.000 forintot kapott. Valószínűleg csak őszig. Gazdasági érdekeltséget nem tüntetett fel.

Varga Andrea Klára

A listán eredetileg bejutó alpolgármester átadta a helyét a közgyűlésben októbertől. Vagyonnyilatkozatából kiderül, hogy Varga a Szürkeállomány Bt. kültagja, a cég azonban nem volt aktív az elmúlt években, 2023-ban 20.000 forint veszteséget könyvelt el.

Cikkünkhöz a képviselők 2024 elején leadott vagyonnyilatkozatait, illetve az Opten Céginformációs rendszerben szereplő adatokat használtuk fel.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek