Javult a hazai tavak vízminősége, viszont egy borsodi tóban nem lehet többé fürdeni

Megosztás

Rendszeresen ellenőrzik a természetes vizek minőségét, de ennek leginkább a strandszezon előtt van jelentősége.

Idén a minősített hazai természetes fürdőhelyek 92 százaléka kapott jó vagy kiváló besorolást.

Ráadásul a kifogásolt természetes fürdővizek száma kilencről hatra csökkent – írja honlapján a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK).

A kockázatalapú statisztikai értékelés során nemcsak egy-egy minta megfelelőségét vizsgálják, hanem a fürdővízminőség változásait, és az esetlegesen fennálló egyéb egészségkockázatokat is követik, az európai uniós előírásoknak megfelelően. Ezen besorolás szerint kiváló, jó, tűrhető és kifogásolt minősítést kaphat egy természetes fürdővíz.

A 2020. évi szezonban 251 fürdőhely üzemelt a hazai természetes vizeken, ebből 138 a Balatonon. A Nemzeti Népegészségügyi Központ értékelése alapján 181 természetes fürdővíz kapott kiváló, 36 jó és 13 tűrhető minősítést. A nagy tavainkon – Balaton, Tisza-tó, Velencei-tó – szinte minden fürdővíz jó vagy kiváló minőségű. A kifogásolt minősítésű fürdővizek közül kettő a Tiszán, Tivadarnál és Tiszakécskén, egy a Kettős-Körösön Dánfokon, három kisebb fürdőtavakon: a szegedi Sziksós-tón, Soltvadkerten és Tiszaszigeten található. Tizenöt természetes fürdőhelyen nincs még elegendő minta a minősítéshez, de ezek ellenőrzése is folyamatos.

Borsodban négy tó érintett rendszeresen a vizsgálatban, amiből a Mályi-tó és a Vadnai-tó kiváló minősítést kapott. A hejőkeresztúri Hejő-tavon a múlt nyárhoz képest már nem lehet fürödni, csak vízisíelni és horgászni. Az Arlói-tó strandján még mindig építkezés folyik, ezért valószínűleg idén sem tudnak megnyitni.

Kapcsolódó cikkek