Parancsuralom vagy hatékony irányítás az egészségügyben?

Megosztás

A kormány a járvány közepén lényegében egy kézbe vonta össze az összes kórház irányítását, a belügyminiszter felügyelete alatt. Lehet-e rendészeti feladat a kórházak irányítása? Indokolt-e egy ilyen döntés a járvány miatt?

Dr. Bazsó Péter idegsebészt kérdezte a Euronews, aki volt az egyik legnagyobb magyarországi kórház orvos-igazgatója, most pedig az egyik legnagyobb budapesti magánkórházat vezeti.

Véleménye szerint a járvány sok szempontból valóban olyan, mint egy háborús helyzet. Ilyenkor valóban rendszerszerű irányításra lehet szükség. Minden, ami logisztika, nagyon felértékelődik. A hadsereg más országokban is hangsúlyosan részt vesz a védekezésben, például a briteknél nagyrészt a hadsereg bonyolította a tömeges tesztelést Liverpoolban. Az Egyesült Államokban katonai kórházhajón bonyolították az elektív beavatkozásokat, mert a kórházak tele voltak Covid-betegekkel.

Járványügyi védekezéshez sokféle felszerelés kell. Lélegeztetőgép, de ahhoz is alkatrész, gyógyszer, vegyszer, kanül – ezek jó ha együtt vannak. A sereg egy szervezett ellátórendszer, a kórházparancsnokok logisztikai feladatokat látnak el. De ha a kórházparancsnok orvosi kérdésekbe szól bele, annak nincs helye.

– közölte Dr. Bazsó Péter.

“Nem az a baj, hogy katonák vannak a kórházakban, hanem ha beleszólnak a gyógyításba.”

Az információhiány természetesen probléma. A lakosság felé rossz, mert nem ad rá lehetőséget, hogy valódi együttműködés alakuljon ki, hogy egyetértve segítsék a kormányt az emberek. Ugyanez érvényes az egészségügyi átalakításra is a járvány ürügyén: ha jobban bele lehetne látni, mit miért akar a kormány, az egészségügyi szakmát is maga mellé állíthatná.

Kapcsolódó cikkek