Lángoszlop csapott fel egy kéményből Kazincbarcikán (videóval)

kémény

Látványos és ijesztő jelenség riasztotta a kazincbarcikaiak figyelmét az éjszaka: egy kéményből hatalmas lángoszlop tört az égbe, mintha az épület tüzet okádott volna. Az esetről videófelvétel is készült, amelyet a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság osztott meg közösségi oldalán, hogy felhívja a lakosság figyelmét a veszélyre.

A hatóságok hangsúlyozták, hogy a látványos jelenség mögött nem rendkívüli esemény állt, hanem egy egyszerű, ám annál veszélyesebb mulasztás: a kémény nem volt ellenőrizve és karbantartva. Bár az időjárás az elmúlt napokban enyhült, továbbra is javában tart a fűtési szezon, ezért kiemelt fontosságú, hogy a kémények megfelelő állapotban legyenek és rendszeresen ellenőrizzék őket.

A katasztrófavédelem külön felhívja a lakosság figyelmét arra, hogy a magánszemélyek számára a kéményellenőrzés és karbantartás teljes mértékben ingyenes szolgáltatás, így nincs ok a halogatásra. Csak ellenőrzött és megfelelő állapotú kéményrendszer használható biztonságosan. Az ingyenes ellenőrzéseket ugyan leggyakrabban a nyári vagy őszi időszakban veszik igénybe, de fűtési szezonban is lehet kérni a vizsgálatot. Egyetlen feltétel van: az ellenőrzés napján nem szabad fűteni, mivel forró környezetben a kéményseprők nem tudják elvégezni a munkájukat.

A családi házak esetében a szilárd tüzelésű berendezéseknél évente, a gázüzemű készülékeknél pedig kétévente kell egyeztetni időpontot az ellenőrzésre. A társasházakba a kéményseprők automatikusan érkeznek az előre közzétett ütemterv szerint. A szakemberek külön nyomatékosítják: fűtési mód váltása esetén életveszélyes előzetes kéményvizsgálat nélkül beüzemelni a rendszert, ugyanis szabálytalan vagy hibás kialakítás miatt akár lakástűz vagy szén-monoxid-mérgezés is bekövetkezhet.

Tilos szeméttel, vizes vagy kezelt fával, illetve nyomdafestéket tartalmazó papírral fűteni, mivel ezek a kémény falára rakódnak le, majd fűtéskor előbb-utóbb izzani kezdenek és meggyulladnak. A tűz pedig könnyen átterjedhet a tetőre is. A katasztrófavédelem számításai szerint mindössze két hét szemétégetés hat hónapnyi korom és kátrány lerakódását eredményezi a kéményben.

A kéményellenőrzéshez időpontot a katasztrófavédelem hivatalos honlapján, a kemenysepres.katasztrofavedelem.hu címen lehet foglalni az online ügyintézési felületen keresztül. Telefonon a 1818-as számon is lehet jelentkezni, ahol az 1-es, 9-es, majd ismét 1-es gomb megnyomásával lehet a kéményseprőkhöz eljutni.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek