Miskolc soha nem volt híres a karácsonyi vásárról – hiszen van nekünk Kocsonyafesztiválunk. Pedig az adventi időszak szinte minden településen kiemelt jelentőségű, melynek kapcsán az önkormányzatok – különösen a legnagyobbak – rendszerint igyekeznek kitenni magukért. 2024-ben vajon változott a helyzet? A Borsod24 meglátogatta a Szent István teret, és a teljesség igénye nélkül számba vette, milyen attrakciókra, étel- és italkínálatra számíthatnak a decemberi látogatók a megyeszékhelyen.
Történhet bármi, a miskolci advent legnagyobb látványossága a karácsonyi villamos, amely idén is szépségesre sikeredett, és ugyan pár alkalommal műszaki hibák miatt meg kellett szakítani útját, a kicsik és nagyok mindenhol örömmel fogadják a látványát. Hogy milyen nagy híre van ennek a járműnek, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy már sokadszorra nyeri az idevágó európai internetes szavazást, és nem is nagyon van arra esélye más városok villamosainak, hogy letaszítsák a trónról a miskolci adventi társukat – hiszen a lokálpatriotizmus voksokban mérhető foka a borsodi megyeszékhelyen mindig is az egekben járt.
Alighanem olyan látványossága sincsen sok településnek, mint a nemrégiben felújított Avasi kilátó, amely a városházával szembeni hegy(domb)oldalon decemberben különleges, az ünnephez kapcsolódó fényjátékkal gyönyörködteti az embereket.
Pár éve karácsonyfának is beöltöztették, de ez az attrakció csak egyszer boldogította az itt élőket és az is más lapra tartozik, hogy a torony közvetlen környéke és üresen kongó helyiségei – például a presszója – sok kritikára adnak okot. De ha ragaszkodunk a tényekhez, le kell szögeznünk: távolról tényleg fantasztikusan mutat a több mint 60 éves építmény.
Ha szerencsénk van (értsd: nem takar be mindent a szmog) és le tudunk pillantani az Avasról a belvárosra, láthatjuk, hogy a Szent István teret világították-díszítették fel a legjobban az önkormányzati dolgozók. A tavaly használt Erzsébet-tér ezúttal üresen maradt, pedig sokaknak hiányzik az a házak között felállított hangulatos korcsolyapálya, amely tavaly gyorsan nagyon népszerű lett, és 2024-ben sok megyeszékhelyen, de kisebb városokban is a lakosság rendelkezésére áll.
A karácsonyi vásározás persze soha nem szólt másról, mint a bámészkodásról, csecsebecsék beszerzéséről és némi étel illetve ital elfogyasztásáról, így azt is megnéztük, ebben a tekintetben milyen a kínálat. A főtéren felállított pár faházban aránylag sok minden elérhető, de az árak nem túl barátságosak. A kürtőskalácsot például 2500 Ft-ért kínálják, forró csokoládét 1200 Ft-ért vásárolhatunk, de a mogyorólikőrös verzióért már 2000 Ft-ot kell fizetni. A forralt bor decije 400 Ft, a szilvás vagy narancsos Unicummal készült puncsért már 2000 Ft-ot kérnek el adagonként. Családi ünnep ide vagy oda, a röviditalokból emberes a kínálat, itt az átlagos ár 1300 Ft/4 cl, de ha pálinkát szeretnénk, azért már 1800 Ft-ot kell fizetnünk ugyanekkora mennyiség esetén.
Egy sima lángos 1200 Ft-ot kóstál, sajttal-tejföllel viszont akár 2200 Ft-ot is elkérnek érte. Ha dupla feltéttel vagy lilahagymával szeretnénk, az további 500 Ft-ba kerülhet. Az árusok karácsonyi különlegességekkel is készültek: az almás-fahéjas töltött lángos 2200 Ft, míg a csipkelekváros változat 2500 Ft. Tizenkét darab minifánkért 1400 Ft-ot kell fizetni.
Természetesen a vendéglátósok mellett a kézműves kereskedők is kínálják portékáikat. Kézzel készített manót például 1200 Ft-ért vásárolhatunk, de ha a szerencsére bíznánk a karácsonyi ajándékválasztást, zsákbamacskát is vehetünk mindössze 1000 Ft-ért, fiúk és lányok számára egyaránt. A különféle kulcstartók ára 1500 Ft körül mozog, de a sapka, sál, kesztyű és még ki tudja mi minden is gazdára vár a Szent István téren.
Az idei karácsonyi vásár tavalyhoz és az előző (ellenzéki) városvezetéshez mért legnagyobb változása a programokban mutatkozik meg, hiszen rengeteg új eseményekkel készültek a szervezők. A legtöbben talán a 360 fokos mesevetítő sátorra voltak kíváncsiak, ahol egy négyperces rövid történetet hallhatunk a betlehemi eseményekről és a békességről. Akadnak még átlátszó gömbsátrak is, ahol nyitvatartási időben karácsonyi installációval fényképezhetjük szeretteinket, nomeg számtalan egyéb fényfigura – például a rajzfilmekből ismert Mézi, vagy üveggömböket utánzó világító alkalmasságok. A fénykavalkádot talán indokolatlanul fokozza a több éve kikapcsolt, de az ünnepekre újra beüzemelt hatalmas LED kivetítő, amelyen többségében az eseményhez egyáltalán nem passzoló reklámokat sugároznak a szervezők.
A Városház téren találunk egy, a legkisebbeknek szánt retró kisvonatot is, de ennek színvonala – a szerző szerény véleménye szerint – inkább idézi a falusi búcsúkét, mint egy nagyváros adventi vásáráét. Szót érdemel még a miskolci Betlehem, amely egy kétdimenziós, lassan mozgó installáció, amelyet a rossz nyelvek szerint azért kellett megalkotni, mert a korábbi, hagyományos barlangi jászolból rendre kilopták a kis Jézust…
A vásár közepén felállított színpadon hétvégente karácsonyi fellépők szerepelnek, idén többségében csak a helyi, vagy kevésbé ismert (másodvonalas) előadókra lehetett pénze a városházának, bár a kínálatba néha olyan nevek is belecsúsztak, mint Szekeres Adrienn, a Bon-Bon, Vastag Tamás vagy Pál Dénes.
Amennyiben kicsit eltávolodunk a központtól és a sétálóutcában is gyönyörködni szeretnénk, megszámolhatjuk azokat a feldíszített kirakatokat (21 darab!), amelyeket tulajdonosaik neveztek a polgármesteri hivatal versenyére. A szeretet és a megbékélés ünnepéhez közeledve ezúttal csukjuk be a szemünket azokon a helyeken, ahol inkább szégyenkezni volna kedve az embernek, és ne beszéljünk arról, hogy a főutca mennyire lepusztult kapualjakkal és tönkre ment boltokkal „várja” a nézelődőket.
Helyette – zárásul – beszéljünk arról, hogy az Antik nevű (antikváriummal együtt működő presszó) terasza mennyire csalogató, hiszen nemcsak gazdagon díszített bejáratával hívja fel magára a figyelmet. Több miskolci csoportban jelentek meg ugyanis köszönő posztok, amelyek arra emlékeztettek, hogy a hideg időszakban a kávézó bejárata mellett egy termosz meleg tea várja az arra járókat.
Szöveg: Merucza Tibor
Fotó: Facebook