A Veszprémi Állatkertben kelt és nevelkedett, három fiókából álló uhu fészekaljat engedtek szabadon a napokban a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén.
A bnpi.hu-n található közleményből rögtön azzal kezdi beszámolóját, hogy bár sokan nem tudják, de az állatkertek számára nem csak az állatok és növények bemutatása, látványetetése a legfontosabb feladatuk, mindemellett természetvédelmi tevékenységet is folytatnak. Ez a veszélyeztetett állatfajok védelmi programjaiban való részvétel, melyben a hazai állatkertek is jeleskednek.
A Veszprémben kelt három fióka a Bükki Nemzeti Park Igazgatósággal történő egyeztetés után, majd a Fővárosi Állatkert repatriáló felkészítését követően, szeptember közepén szállt autóba a VeszprémZOO igazgatója, Török László és természetvédelmi referense, Koloszár Anita társaságában, olvasható a honlapon található beszámoló.
A baglyok úti célja a Tarnavidéki Tájvédelmi Körzet egy évtizedek óta üresen álló, tradicionális uhu élőhelye lett, ahol természetvédelmi őrök várták őket. Az egyedi azonosítóval (mikrochippel) korábban jelölt, gyönyörű baglyok az elengedés helyszínén még madárgyűrűt is kaptak, hogy aztán szárnyra kelve elkezdjék önálló és szabad életüket. A Tarnavidéki Tájvédelmi Körzet Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves megye határán található.
Az uhu (Bubo bubo) Magyarország legnagyobb baglya, változatos élőhelyeken, sziklás erdőkben, kőbányákban, újabban folyómenti ligeterdőkben él. Egész évben területhű, táplálékában a hörcsög, a vándorpatkány és a madarak a meghatározóak, de más bagolyfajokat is előszeretettel zsákmányol. Hazai állománya egy hosszú mélypont után az utóbbi években kissé erősödni kezdett, jelenleg 70-80 pár körüli. A közúti gázolás és az áramütés veszélyezteti leginkább. Magyarországon fokozottan védett állat, egyedenkénti természetvédelmi értéke 500.000 Ft.
(kiemelt kép: bnpi.hu)
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!