A több sebből vérző magyar gyermekvédelem hanyatlása a kegyelmi botrány óta egyre látványosabb. A Népszava egy nemrég megjelent cikkéből pedig arra következtethetünk, hogy az ágazat most újabb pofont kaphat a rendszertől.
A februárban történt események kapcsán a parlament júniusban fogadta el a kormánypártok új gyermekvédelmi törvénycsomagját. Ebben szerepel elvárásként a dolgozók kifogástalan életvitele, melyről egy kérdőívben arra kell választ adniuk a területen dolgozóknak, hogy kivel élnek együtt és mióta, milyen ingatlannal, illetve milyen 300 ezer forintot meghaladó ingósága van és melyik szórakozóhelyet látogatják havi, heti és napi rendszerességgel, – írja a Népszava.
Az átvilágítás azonban nemcsak a gyermekvédelem munkatársait, de a velük egy háztartásban élőket is érinti. A rendőrség belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatokat ellátó szerve ugyanis őket is bármikor vizsgálhatja.
A lap információi szerint, az ellenőrzésre szolgáló papírokat július 10-ig kapták kézhez a gyermekotthonok-, a területi gyermekvédelmi szakszolgálatok- és a nevelőszülői hálózat kollégái. A kitöltésre 30 napjuk van, indokolt esetben további 15 nap haladékkal, vagyis legkésőbb augusztus 24-ig minden érintettnek le kell adnia az adatlapot.
A kormány által kiadott ultimátum szerint: „aki a kötelezettségének nem tesz eleget, foglalkoztatásra irányuló jogviszonyát azonnali hatállyal meg kell szüntetni (…) és ilyen esetben végkielégítés nem jár”.
Az intézkedés miatt a Népszava becslései szerint 100 nevelőszülő, a gyermekvédelmi intézményekben dolgozóknak pedig 8-10 százaléka válthat munkát, így körülbelül hét-nyolcszáz kiskorú gondozása válik bizonytalanná. A cikkben továbbá arról is olvashatunk, hogy a már így is köztudottan magas létszámhiánnyal küzdő gyermekvédelemben katonák jelenétével pótolná a keletkezett hiányt a kormány. A lap szerint az ügyben leginkább érintett megyék: Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Veszprém és Pest.
A cikk megjelenése után a Honvédelmi Minisztérium reagált a leírtakra és bár nem írja le szó szerint, hogy nem alkalmaz katonákat a területen, cáfolja az állításokat, és felhívja a figyelmet arra, hogy a lap álhírt közölt.
A tárca szerint: az információk „minden alapot nélkülöznek”, illetve a pályaelhagyók létszámára vonatkozó „bármely adat spekuláció”. Utóbbit azzal indokolja, hogy az adatlapok leadásának határideje még nem járt le.
A minisztérium arról is biztosít mindenkit, hogy a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság ezután is gondoskodni fog a rá bízott fiatalokról, ahogyan azt eddig is tette. Közleményében hangsúlyozza, a gyermekvédelemben foglalkoztatottak kifogástalan életvitele és annak ellenőrzése elengedhetetlen feltétel, „a gyermekek védelme ugyanis az első”.
Katonák jelenlétéről annyit közöl: eddig a honvédelmi középiskolákban, honvédelem tantárgy oktatásának céljából jelentek meg, illetve, hogy jogállásukra vonatkozóan nemrég lépett hatályba egy kormányrendelet. A határozat értelmében az 55. életévüket betöltött katonák más állami szervnél vagy gazdasági társaságnál folytathatják tovább munkájukat.
Szöveg: Vásárhelyi Gabriella
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!