A légszennyezés tehet a felfokozott pollenallergia terjedéséért

Megosztás

Mint az sokan tapasztaljuk a tavasz kezdetével megnövekszik a pollenek – azaz a virágpor – száma. Ugyan önmagában nem károsítja az emberi egészséget, ellenben nagyon meg tudja nehezíteni az allergiaszezon a mindennapokat. A probléma viszont az, hogy nagyon megugrott és folyamatosan növekszik a pollenallergiában szenvedők száma, mivel a környezetszennyezéssel „sikerült” a virágport is számunkra ártalmassá tennünk – írja a Greenfo.

Az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI) kutatásai már két évtizeddel ezelőtt kimutatták:

általánossá vált, hogy a pollenek felületén megragadnak a különböző légszennyező anyagok.

A témáról így írt már 1995-ben Müller Mária főorvos, gyermek-allergológus (1998-ban bekövetkezett haláláig a Levegő Munkacsoport Szakértői Testületének alelnöke):

„A parlagfű pollenfelülete a buzogányfejre emlékeztet. Erre rátapadnak a levegőben lévő koromszemcsék, és a pollen így kerül a nyálkahártyára. Itt a koromból kátrány képződik, mely elősegíti a pollenszemcse átjutását a nyálkahártyán. A szervezet immunrendszere megpróbál védekezni az idegen anyag ellen, és így jön létre az allergiás tünetegyüttes.”

Rudnai Péter főorvos, az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI) Környezetepidemiológiai osztályának vezetője egy 2001-ben tartott konferencián pedig általában a pollenekkel kapcsolatban elmondta:

„A légszennyezésből származó illékony szerves molekulák a port ragadóssá teszik. Minél ragadósabb a por, annál több kötődik a pollen (tüskés) felszínére. A pollenben ilyenkor lényegesen nagyobb mennyiségű allergén fehérje is képződik.”

Sajnos kutatások kimutattak, hogy az emberi tevékenységek, mint például a fűtés, a közlekedés és egyéb emberi tevékenységekből származó anyagok az egyébként ártalmatlan pollent méreggé változtatják. Tanulmányok sora bizonyítja ugyanakkor, hogy sokkal egészségesebbek és tovább élnek azok az emberek, akik környezetében növények, fák vannak, mint azok, akiknek nem adatott meg, hogy ilyen környezetben éljenek. Ezért minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk, hogy óvjuk a zöldfelületeket – többek között a fűtés, a közlekedés és más emberi tevékenység okozta légszennyezéstől is. Ne tegyük a fákat és más növényeket barátból ellenséggé – hívja fel a Greenfo is a figyelmet.

Kapcsolódó cikkek