Miskolci tündérmese – avagy hogyan alakul a diósgyőri csodakert sorsa

Megosztás

Rövid pályafutása alatt számos látogatót vonzott, és sokan a csodájára jártak az egykor virágzó Tündérkertnek. Majd egyszer csak bezárt a kávézó, megállt a körhinta, megszűntek a programok, mára pedig még a szép faburkolat is eltűnt a sétautakról. A Borsod24 utánajárt, mi történik jelenleg a parkban, és hogyan alakulhat a sorsa a jövőben a látványosságnak.

Nagy örömére szolgált a miskolciaknak a Diósgyőr városrészen található WOW park, amikor 2020 áprilisában megkezdte működését. Sajnos a boldogság kék madara hamar szárnyat bontott, és ki is repült édenéből, hiszen a következő év őszétől már nem ugyanaz a látvány és fogadtatás vár minket ott, mint azelőtt. Az elmúlt három évben a lakosság vég nélküli találgatások közepette próbálta megfejteni, hogy mi történhetett, és a levegőben még mindig ott lóg a kérdés, amely mindenkit foglalkoztat: reménykedhetünk-e abban, hogy új életre kel a Tündérkert?

Miután a park megszűnt kiszolgálni látogatóit, az ügy félreértések és pletykák forrásává vált. Még abban az évben tévesen szóba került az esetleges eladása, nem sokkal később pedig 2022-ben azt hittük, hogy záros határidőn belül eldől majd hogyan alakul a sorsa. Mostanra azonban a legtöbben már tudják a kerttel kapcsolatban, hogy alatta a város egyik fontos ivóvízbázisa, a Tavi-forrás található, így vízügyi szempontból ez a terület védelem alatt áll. Emiatt a park újbóli megnyitásához egy környezetvédelmi vízügyi hatóság által elrendelt talajtani vizsgálat szükséges. Az ellenőrzés során pedig annak kellene kiderülnie, hogy a Tündérkert működése szennyezheti-e valamilyen módon az ivóbázis vizét.

A Borsod24 szerkesztősége megkereste kérdéseivel Vaszil Gábort, a park üzemeltetőjét, aki válaszaival pontosabb képet adott a miskolci látványosság jelenlegi helyzetéről. A Tündérkert gazdája lapunknak elmondta, hogy a várossal kötött szerződése még egy évig érvényes, amelynek értelmében ő havonta 850 ezer forintot fizet most is a terület bérléséért. A dokumentum arról is rendelkezik, hogy a parkot elzárni, vagy elkeríteni tilos, valamint biztosítani kell annak szabad átjárhatóságát. A növényzet folyamatos rendben tartása, a karbantartó munkálatok elvégzése és az épületek, tárgyak, valamint a helyszín állagmegóvása egyébként a bérleti díjon felül minden hónapban további 1,5 millió forintot igényel a tulajdonostól.

Ehhez hozzá tartoznak az eltávolított lépésfák is, amelyeket senki sem tulajdonított el, azonban az elmúlt évek alatt elkorhadtak, szerkezetük pedig meggyengült. Így balesetveszélyessé váltak és ki kellett őket szedni a helyükről, de a kert alkalmazottai igyekeznek minél hamarabb visszaállítani a sétányok járható állapotát.

Vaszil Gábor ugyanis nem mondott le a park üzemeltetéséről. Mostanáig 500 millió forintjába került a tündérmesébe illő birodalom, az újbóli megnyitáshoz pedig még legalább 2-300 millióra volna szükség. Ennek ellenére ő szívesen vállalná a költségeket, ha esetleg az új városvezetéssel meg tudnának állapodni a folytatásról, illetve a hatóságoktól is engedély érkezne a terület vízvédelmi besorolásának átminősítésről. Minthogy a védő talajréteg itt 20 cm körüli, ez elviekben elegendőnek bizonyulhat ahhoz, hogy a kert ne tartozzon az ivóvízbázis-védelmi terület hatálya alá.

A faburkolat és a körhinta régi pompájában

A tulajdonos hozzátette, hogy a park gondozása és működtetése számára nem üzleti kérdés. Ragaszkodása a kerthez hobbiból és a város iránt érzett szimpátiából fakad. Talán az is bizonyítja ezt, hogy az eredeti szerződésben – amelyet még Kriza Ákos egykori polgármesterrel kötött – csupán 3 ezer négyzetméternyi terület képezte volna magát a kertet. Vaszil Gábort azonban zavarta a környező 10 ezer négyzetméter gazos látványa, ezért vette bátorságot és azt is kitakarította (60 konténernyi hulladékot szállíttatott el), habár az akkori megállapodás ezt jogilag nem tette volna lehetővé a részére. Azóta az ezzel kapcsolatos formális kérdések tisztázódtak, így a plusz terület ma már hivatalosan is az üzemeltetőhöz tartozik.

Ha az új városvezetéssel sikerülne közös nevezőre jutnia, akkor az is kilátásba kerülhetne, hogy újra megnyisson a Tündérkertben a kávézó és elinduljon a körhinta. Ebben az esetben a felújított vár épülete remek kiegészítést kaphatna a régi fényében tündöklő parkkal.

183K views · 606 reactions | Az egykor csodás park továbbra is szépen gondozott, de nagyon hiányzik belőle az élet. Vajon visszatért valaha a nyüzsgés a Tündérkertbe? #tunderkert #miskolc #diosgyor #bezárva #osz #borsod24 | Borsod24 | Borsod24 · Original audio

Az egykor csodás park továbbra is szépen gondozott, de nagyon hiányzik belőle az élet. Vajon visszatért valaha a nyüzsgés a Tündérkertbe? #tunderkert #miskolc #diosgyor #bezárva #osz #borsod24….

Fotók: Miskolc és én csoport, Márton Ede, A Bükktől a Zemplénig

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz.

Kapcsolódó cikkek